نحوه سازماندهی آشپزخانه تجاری

نحوه سازماندهی آشپزخانه تجاری

فهرست مطالب

هیچ شانسی وجود ندارد که آشپزخانه تجاری شما سازماندهی نشده باشد. همه اینها به اندازه آشپزخانه، کارکنان و همچنین بهره وری بستگی دارد. بدون شک آشپزخانه شما می تواند یک منطقه نسبتاً شلوغ باشد. در صورتی که سازماندهی نشده باشید، قطعاً این امر شما را به سمت داشتن غذای بی کیفیت، مشتریان ناراضی و حتی کارگران بیمار و مجروح سوق می دهد. مخصوصاً در زمان شیوع ویروس کرونا، همه مشتریان شما به تمیزی و سازماندهی محیطی که غذایشان در آن تهیه می‌شود توجه بیشتری دارند.

آشپزخانه تجاری شما قلب کل سازمان شما است. همچنین، این یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های شما است که قطعاً نیاز به تمیز کردن و نگهداری منظم تجهیزات در طول هفته دارد. راه اساسی برای به حداکثر رساندن فضای خود، سازماندهی آن به منطقی و کارآمدترین راه است.

اما آیا می دانید از کجا باید شروع کنیم؟ خوشبختانه، ما با چند ایده اولیه سازماندهی آشپزخانه تجاری برای کمک به شما در این زمینه آمده ایم. بیایید ببینیم چگونه یک آشپزخانه تجاری را سازماندهی کنیم.

چگونه یک آشپزخانه تجاری کوچک را سازماندهی کنیم؟

یادگیری نحوه سازماندهی کل آشپزخانه تجاری مهمترین گام برای اداره یک کسب و کار ایمن و موفق است. سازمان آشپزخانه قطعا با سفارش مشتری شما خطر بروز هرگونه حادثه احتمالی در محیط کار و همچنین تعداد حوادث را کاهش می دهد.

در صورتی که با مشکل یا صرفاً به دنبال ایده هایی برای کمک به سازماندهی فضای آشپزخانه خود هستید، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

اقلامی که اغلب استفاده می کنید را در دسترس آسان آویزان کنید.

شما هرگز در یک آشپزخانه تجاری فضای کافی برای هر چیزی که نیاز دارید نخواهید داشت. نه فقط شما، بلکه در مورد اکثر آشپزخانه‌ها نیز صدق می‌کند، اما این موضوع مهم نیست. در حین بحث در مورد نحوه سازماندهی آشپزخانه تجاری خود، باید از فضای ذخیره سازی  و کابینت آشپزخانه خود نهایت استفاده را ببرید و یکی از راه های انجام این کار آویزان کردن برخی از پرکاربردترین وسایل در دسترس شماست.

اینها می توانند قابلمه و تابه یا حتی ظروف پخت و پز باشند که به طور منظم استفاده می شوند. آویزان کردن این وسایل در نزدیکی فضای آشپزی می تواند به شما کمک کند زمان آماده سازی خود را کاهش دهید زیرا همه چیز در دسترس است. آویزان کردن آنها همچنین به باز کردن فضای ذخیره سازی قفسه و کابینت ارزشمند در واحدهای ذخیره سازی شما کمک می کند.

ایجاد فضاهای مشخص

وقتی در مورد نگهداری هر یک از لوازم و ظروف خود صحبت می کنیم، یکی از ساده ترین راه ها برای منظم ماندن، تعیین مناطقی است که در آشپزخانه شما وجود دارد. این بدیهی است که به این معنی است که مناطق مشخصی برای ظروف کوچک، غذاسازهای تجاری و میکسرهای خود و غیره دارید.

نه تنها این مناطق اختصاص داده شده به شما کمک می کند تا تجهیزات خود را سازماندهی کنید، بلکه می توانند به شما کمک کنند تا کارکنان خود را روی منطقه تعیین شده خود متمرکز کنید، که به نوبه خود به حفظ نظم آشپزخانه کمک می کند. بسیاری از رستوران‌های بزرگ‌تر ایستگاه‌هایی را برای ماهی، شیرینی و ماکارونی در نظر گرفته‌اند، و اگرچه ممکن است این تجملات را نداشته باشید، اما همچنان می‌توانید فضاهای مشخصی را برای تیم کاری خود ایجاد کنید تا روند روزمره خود را ساده‌تر کند.

مطلب پیشنهادی:
تاریخچه استفاده از کابینت آشپزخانه

از شر تمام آن واحدهای ذخیره سازی بسته خلاص شوید.

وقتی در مورد واحدهای ذخیره سازی صحبت می کنیم، قطعاً می خواهید به جای قفسه بندی باز، از شر انبارهای قدیمی خلاص شوید. مجدداً، نه تنها به کاهش زمان صرف شده برای جستجوی اقلام کمک می کند، بلکه به شما کمک می کند تا به راحتی تشخیص دهید که در طول فرآیند پاکسازی آخر روز، چه چیزی به کجا می رود. این واحدهای ذخیره سازی فلزی ساده با نگه داشتن همه چیز در فضای باز، ذخیره سازی موجودی و لوازم شما را ساده می کند.

با تمام این قفسه‌های قابل تنظیم، می‌توانید به راحتی این نوع واحدهای ذخیره‌سازی را سفارشی کنید تا بتوانند هر نیاز شما را بدون هیچ مشکلی برآورده کنند، که به ویژه برای آشپزخانه‌های تجاری کوچک‌تر که در آن به حداکثر رساندن فضا بسیار مهم است، مهم است.

در حالی که می توانید به راحتی بسیاری از مواد آماده سازی خود را در این واحدهای ذخیره سازی باز نگهداری کنید، بدیهی است که نمی توانید محصولات یخچال یا یخ زده خود را روی این قفسه های باز نگهداری کنید.

از روش “اول وارد، اول خارج” برای اقلام یخچال شده یا یخ زده استفاده کنید.

روش اول ورود، اولین خروج می تواند به شما کمک کند تا با کمک به سازماندهی ذخیره سازی مواد غذایی از این امر جلوگیری کنید. اجرای آن نیز اصلاً روش سختی نیست. در اکثر آشپزخانه های تجاری، اگر یک وسیله در پشت یخچال قرار داده شود، ابتدا خریداری شده است. همانطور که مواد بیشتری به واحد اضافه می شود، در مقابل کالای اصلی قرار می گیرد. به عنوان جایگزینی برای گرفتن اشیا از جلوی انبارتان، می‌خواهید آنها را از پشت بگیرید. نکته کلیدی در این روش این است که همیشه کالا را پس از استفاده از آن در جای خود قرار دهید، در غیر این صورت، خطر از بین رفتن سفارشات منقضی خود را دارید.

به همه چیز برچسب بزنید

اگر در به خاطر سپردن آنچه هست یا چه چیزی در آن زمان منقضی می شود بهترین نیستید، این نکته مخصوص شماست. بهترین نکته در مورد نحوه سازماندهی آشپزخانه تجاری خود این است که هر چیزی را که در یخچال، فریزر و همچنین انباری خود قرار می دهید برچسب بزنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که به هر کالا برچسب بزنید که هنگام خرید یا باز کردن آن و زمان انقضای آن چیست. این کار تشخیص تمام اطلاعات مهم را هنگامی که می‌خواهید سریع حرکت کنید و خود را منظم نگه دارید، آسان می‌کند، حتی اگر همه چیز را در جای درست خود قرار نداده باشید.

در متن بالا یکسری نکات کاربردی در خصوص سازماندهی آشپزخانه تجاری را بررسی کردیم. .آرکا کابین آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در طراحی و اجرا دکوراسیون بوتیک، دکوراسیون اداری و انواع کابینت آشپزخانه می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن