انواع رنگ های مناسب برای دکوراسیون اداری

انواع رنگ های مناسب برای دکوراسیون اداری

فهرست مطالب

بحث در مورد اینکه آیا رنگ ها می توانند بر خلق و خو، بهره وری و سلامت روانی ما تأثیر بگذارند یا خیر، در طول تاریخ مورد بحث قرار گرفته است. یکی از اولین مطالعاتی که به بررسی ارتباط بین رنگ و خلق و خوی پرداخت، در سال 1979 توسط Schauss انجام شد. این مطالعه در زندان های آمریکا بود که در آن زمان متوجه شد که با رنگ صورتی دیوارها، رفتارهای پرخاشگرانه زندانیان کاهش می یابد. در حالی که دفاتر را نباید با زندان اشتباه گرفت، این مطالعه نشان می‌دهد که چقدر رنگ می‌تواند تاثیرگذار باشد.

رنگ ها بیشتر از آنچه تصور می کنیم بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد و وقتی صحبت از محیط اداری می شود، استفاده استراتژیک از رنگ ها می تواند به افزایش بهره وری، سلامت و شادی کارکنان کمک کند.

تحقیقات زیادی در مورد تأثیر رنگ انجام شده است. تحقیقات گروه روانشناسی محیطی در دانشگاه لوند در سوئد نشان داد که رنگ تأثیر زیادی بر تکانه های مغزی ما دارد و بنابراین می تواند تأثیر زیادی بر رفتار و رفاه ما داشته باشد.

این مطالعه فعالیت قلب و مغز افرادی را که در اتاق‌هایی با طرح‌های رنگی مختلف کار می‌کردند اندازه‌گیری کرد و نتایج نشان داد که مغز در اتاق‌های رنگارنگ (به‌ویژه قرمز و آبی) در مقایسه با محیط‌های خنثی در یک رنگ خاموش به طور قابل‌توجهی هوشیارتر بود. گفته می‌شود که اتاق آبی تأثیر آرام‌بخشی بر افراد مورد آزمایش دارد در حالی که اتاق قرمز در واقع سطح استرس را افزایش می‌دهد.

تاثیر طرح رنگ یک دفتر بر کارمندانش ممکن است شما را شگفت زده کند. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چرا وقت آن رسیده است که دفاتر سفید و خاکستری را کنار بگذاریم و کمی رنگ بیاوریم.

مناسب ترین رنگ ها در دکوراسیون اداری

آبی: بهترین رنگ برای کارایی در دفتر

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که آبی رنگ مورد علاقه در محیط کار است زیرا گفته می‌شود رنگ نهایی برای ارتقای رفاه و کارآیی است. طبق تحقیقات دانشگاه لوند، اتاقی که به رنگ آبی رنگ آمیزی شده است، به ویژه برای کسانی که در یک شغل سریع و سخت کار می کنند مفید است. این به این دلیل است که آبی رنگی هماهنگ است که استرس را کاهش می دهد و تمرکز مغز را مختل نمی کند و در نتیجه کار کارآمدتری ارائه می شود.

با این حال، مهم است که از رنگ آبی در دکوراسیون اداری استفاده کنید زیرا برخی از افراد سایه های آبی را کمی افسرده و غمگین می دانند. اگر سایه آبی خیلی “سرد” باشد، باعث می شود کارکنان احساس راحتی کمتری داشته باشند و در عوض مانع بهره وری شوند.

برای اطمینان از انتخاب رنگ آبی مناسب، نکته ما این است که بررسی کنیم که چگونه رنگ در نور طبیعی و مصنوعی در فضای اداری واقعی شما به نظر می رسد.

زرد: رنگ برای خلاقیت در محل کار

لی چمبرز، روانشناس محیطی و مشاور بهزیستی، می گوید که زرد اغلب به عنوان رنگ خلاقیت در نظر گرفته می شود و به همین دلیل است که اغلب در آزمایشگاه های نوآوری و سایر فضاهای خلاقانه دیده می شود. رنگ زرد به عنوان رنگی خوش بینانه در نظر گرفته می شود که می تواند الهام بخش افزایش سطح خلاقیت باشد و برای زمینه های همکاری عالی است.

مطلب پیشنهادی:
مفاهیم کاربردی و مهم آشپزخانه باز

پس‌زمینه‌های زرد حفظ اطلاعات را افزایش می‌دهند که برای برجسته کردن یادگیری کلیدی و اطلاعات مهم مفید است. اگر شغل خلاقانه ای دارید، تا زمانی که بیش از حد از آن استفاده نشود، رنگ زرد یک انتخاب خوب است، زیرا ممکن است باعث خستگی چشم شود.

سبز: برای محیط اداری آرام و هماهنگ

چندین مطالعه نشان داده اند که وجود گیاهان در دفتر به دلیل تأثیر مثبت آنها بر هوا و در عین حال جذابیت بصری، بهره وری، خلاقیت و شادی کلی کارگران را افزایش می دهد.

یکی دیگر از نکات مثبت رنگ سبز این است که باعث خستگی کمتر چشم می شود که به تمرکز و توجه طولانی مدت کمک می کند و برای کسانی که ساعات طولانی تری کار می کنند یا از فشار چشم ناشی از صفحه نمایش رنج می برند، انتخاب خوبی است.

مشابه رنگ آبی، اثرات آرام بخش دارد، اما تحقیقات نشان می دهد که سود کمتری برای بهره وری ایجاد می کند، اما باعث افزایش بیشتر سلامتی می شود و انتخاب عالی رنگ برای تعادل بین این دو است.

قرمز: محرک و بهترین برای محیط های کاری فعال

قرمز به عنوان رنگی بسیار محرک شناخته می شود که می تواند نشان دهنده قدرت و هیجان باشد. پاشیدن رنگ قرمز در دفتر می تواند برای تقویت تحریک در کارمندان مفید باشد تا زمانی که از آن کم استفاده شود زیرا بیش از حد می تواند باعث اضطراب و استرس شود.

رنگ قرمز برای فضاهای کاری فعالی که به کارگران پر انرژی نیاز دارند، بهترین است زیرا می تواند توجه را به خود جلب کند و باعث شود ما احساس فعالیت بیشتری کنیم. مطالعات نشان داده است که آتش احساسی و پرشور رنگ قرمز جریان خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد، به همین دلیل است که برای محیط‌های کاری فیزیکی مانند باشگاه‌ها بهتر است، آن را مانند یک نوار انرژی کوچک در نظر بگیرید.

با این حال، قرمز باید عاقلانه استفاده شود تا از مزایای آن استفاده شود. مقدار زیادی از آن می تواند به راحتی بیش از حد تحریک کننده شود، بنابراین بهتر است از آن در پاشش های کوچکتر استفاده شود یا با رنگ دیگری مانند آبی ترکیب شود تا تعادل بصری دلپذیری ایجاد کند که می تواند کارمندان را بازده بیشتری کند.

سفید: بهترین برای محیط های تمیز و بالینی

54 درصد از کارگران دفتر خانه خود را سفید رنگ می کنند و این رنگ بهترین رنگ برای بهره وری، خلاقیت یا حتی شادی محسوب نمی شود. مشابه این را می توان برای استفاده از رنگ سفید در دفتر کار گفت، زیرا به دلیل کسل کننده بودن و بی الهام بودن شهرت دارد. بهتر است برای فضاهای کاری که نیاز به ارائه یک محیط تمیز یا بالینی دارند استفاده شود.

با این حال، این بدان معنا نیست که رنگ سفید باید برای محیط‌های اداری حذف شود، زیرا می‌تواند فضا را بزرگ‌تر و تمیزتر کند و برای دفاتر کوچک‌تر عالی باشد. سفید همچنین تقریباً با سایر رنگ‌ها هماهنگ است، بنابراین می‌توان آن را به راحتی با رنگ‌های دیگر در یک اتاق ترکیب کرد تا جذاب‌تر شود. نکته ما، اگر از رنگ سفید استفاده می کنید، آن را در ترکیب با رنگ ها استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی:
ایده های چیدمان آشپزخانه

در متن بالا رنگ های مناسب محیط های اداری را بررسی کردیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن